Doprava zdarma pro objednávky nad 1500 Kč.

Klasický španělský dezert z mléka, s cejlonskou skořicí, vůní svěžích citrusů a karamelovou krustou.
Klasický španělský dezert z mléka, s cejlonskou skořicí, vůní svěžích citrusů a karamelovou krustou.

Crema catalana

Tento sladký recept nás vždy ve vzpomínkách přenese do slunné Barcelony, kde jsme ho před lety poprvé ochutnali. Crema catalana je dezert podobný francouzskému crème brûlée, má však tenčí cukrovou krustu a je dokonale ovoněný skořicí a kůrou citrusů. Typicky se servíruje do terakotových misek, ale dobře poslouží právě i ty na crème brûlée, keramické nebo i obyčejné menší nízké sklenice.

crema catalana

Natália (@nataliajablonkova), která je autorkou tohoto receptu, dokazuje, že příprava crema catalana není nic složitého, jak by se mohlo na první pohled zdát – naopak, je to vcelku snadné a rychlé! Věříme, že se nám tímto receptem a nádhernými fotkami od Natálie podaří u vás vyvolat chutě na sladké a zároveň navodit tu pravou poklidnou prázdninovou atmosféru.

Ingredience:

 • 600 ml plnotučného mléka
 • ½ vanilkového lusku
 • 1 celý svitek Ravaneō N°22 Cejlonské skořice
 • 1 kousek citrónové kůry
 • 1 kousek pomerančové kůry
 • 15 g kukuřičného škrobu
 • 5 žloutků
 • 100 g krystalového cukru

Postup:

 1. Škrob vymícháme s trochou mléka a necháme chvíli nasáknout.
 2. V hrnci zatím dáme vařit zbytek mléka se skořicí, vanilkou, citronóvou a pomerančovou kůrou. Jakmile se mléko dostane do bodu varu, přecedíme ho a oheň snížíme na minimum.
 3. V misce vyšleháme žloutky s cukrem do světlé pěny. Ke žloutkům přidáme škrob a lžíci teplého mléka, abychom upravili teplotu žloutkové směsi.
 4. Žloutkovou směs pak následně přilijeme za stálého míchání do přeceděného mléka a krém vaříme do doby, než zhoustne.
 5. Hustý krém rozdělíme do 4 sklenic nebo misek na crème brûlée, povrch zakryjeme potravinovou fólií a necháme zchladit, nejlépe přes noc a minimálně 5 hodin.
 6. Před podáváním každý krém posypeme cukrem a opálíme ho pomocí flambovací pistole.

Harmonické spojení s Natálií nám přináší velkou radost. Máme stejnou slabost pro detaily, struktury a především přírodu. Více o Natálii se dočtete na jejích stránkách a journalu Vermillon.

Děkujeme, že s námi vaříte a přejeme vám dobrou chuť.

Co dalšího

Mohlo by vás zajímat

Nákupní košík
Přejít nahoru